Forum osiedla róg Pi³sudskiego Dietricha w Legionowie

Rozrywka => Kulinaria => W±tek zaczêty przez: 2bob2 Grudzieñ 11, 2009, 12:08:13



Tytu³: Staropolski Ciasto Bo¿onarodzeniowe
Wiadomo¶æ wys³ana przez: 2bob2 Grudzieñ 11, 2009, 12:08:13
Poniewa¿ id± ¶wiêta i to nie byle jakie postanowi³em podzieliæ siê z Pañstwem jednym z przepisów jaki odnalaz³em w zbiorach przepisów kuchni szlacheckiej. Jednak zanim podam na niego przepis przybli¿ê trochê tradycje jego powstawania, co mo¿e bêdzie bod¼cem do spróbowania jego wykonania. Ciasto to nazywa siê Piernik, podobno nazwa wywodzi siê od goryczki u¿ytych przypraw. My znamy to s³owo tak¿e jako frywolny synonim starszej osoby a wywodzi siê ono z tego, ¿e temu ciastu zawsze nale¿a³ siê szacunek z racji jego wieku. Tak, czas w przypadku piernika ma istotne znaczenie.
Gdzie tkwi tajemnica dobrego piernika? Jak mo¿na przeczytaæ w starych podaniach staropolskie pierniki wypiekane by³y na zaczynie, który le¿akowa³ i dojrzewa³ czêsto ca³ymi latami. Piekarze i gospodynie ¶ci¶le chronili receptur i procesu wykonania, przekazuj±c je z ojca na syna, a sam drogocenny zaczyn przekazywano nawet pannom w posagu. Onegdaj by³o w zwyczaju, ¿e gdy na ¶wiat przychodzi³a córka, wyrabiano ciasto, które dojrzewa³o a¿ do dnia jej ¶lubu! Takiego piernika mogli spróbowaæ jedynie go¶cie weselni. Wyrobione ciasto zwijano w rulony i posypywano m±k±, aby siê nie skleja³o z s±siednim. Nastêpnie uk³adano je w drewnianych dzie¿ach lub lub skrzyniach, przykrywano wiekami i sk³adano w piwnicach. Ciasto le¿akowa³o i dojrzewa³o latami. Ale nie tylko piernik weselny dojrzewa³ latami, w tamtych czasach (zreszt± nie tak dawnych, bo jeszcze w okresie miêdzywojennym ) wyrabiano t± metod± tak¿e pierniki na inne okazje.

Do wypieku dobrego staropolskiego piernika u¿ywamy m±ki pszennej i ¿ytniej. M±ka ¿ytnia zapewnia wilgotno¶æ ciasta i przed³u¿a jego ¶wie¿o¶æ.
Sk³adniki na Staropolski Piernik

Na ciasto:
-  0,5 l miodu
- 2 niepe³ne szklanki cukru
- 1 kostka mas³a lub smalcu (najlepszy by³ ponoæ smalec z gêsiego sad³a)
- po pó³ kg dobrej jako¶ciowo m±ki pszennej i ¿ytniej (mo¿e byæ z pe³nego ziarna)
- 3 jajka
- 3 p³askie ³y¿eczki sody oczyszczonej
- 1/2 szklanki mleka
- szczypta soli

Dodatki do ciasta
-2 ³y¿eczki cynamonu
-2 ³y¿eczki mielonego imbiru
-1/2 ³y¿eczki pieprzu
-1/2 ³y¿eczki go¼dzików
-1 czubata ³y¿ka ciemnego kakao
Wszystko zmieliæ, przesiaæ i dodaæ do ciasta. Zamiast tych przypraw mo¿na u¿yæ 2 opakowañ przyprawy piernikowej.

Dodatek bakaliowy :
- szklanka posiekanych orzechów w³oskich lub mieszanych (w³oskie i laskowe)
- 1/2 szklanki posiekanej skórki pomarañczowej sma¿onej na cukrze
- 1/2 szklanki rodzynek

 Teraz najciê¿sza i najtrudniejsza cze¶æ – przygotowanie ciasta.

Miód, cukier i t³uszcz w³o¿yæ do garnka, stale mieszaj±c podgrzewaæ, a¿ do mementu po³±czenia siê wszystkich sk³adników (staraæ siê nie doprowadziæ do wrzenia). Masê odstawiæ do wystygniêcia. Nastêpnie gdy temperatura masy spadnie do oko³o 30C dodaæ do niej m±kê, jajka, sól, sodê rozpuszczon± w zimnym mleku oraz przyprawy. Ciasto dok³adnie wyrobiæ (mo¿na mechanicznie ale koniecznie na ma³ych obrotach), pod koniec wyrabiania dodaæ bakalie, które uprzednio by³y umyte, osuszone i oprószone m±k± (dziêki temu równomiernie siê roz³o¿± w cie¶cie). Wyrabiaæ chwilê a nastêpnie uformowaæ kulê, w³o¿yæ j± najlepiej do kamionkowego lub ewentualnie emaliowanego naczynia, przykryæ pokrywk± od³o¿yæ do le¿akowania na 2-3 tygodnie w ch³odne miejsce (np. na oknie, w spi¿arni), ale nie do lodówki.

Po okresie dojrzewania ciasto wy³o¿yæ na wysmarowana i wysypana m±k± blachê, najlepiej warstw± oko³o 5 cm, poniewa¿ nale¿y pamiêtaæ, ¿e podczas pieczenia ciasto to bardzo ro¶nie. Piec w temperaturze oko³o 190 st. C przez 45 minut.

Po upieczeniu i ostudzeniu placek siê owija³o w lnian± ¶ciereczkê i odstawia³o na 7-10 dni, a¿ ciasto zmiêknie od naturalnej wilgoci. Ciasto mo¿na na warstwy i prze³o¿yæ marmolad± a nawet mas± marcepanow±.



Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

zerowkab swiatmody zipcraft weganizm bornfost